2019

Viking Lines Resestipendium
Ålands Judoklubb
Judo
Eckerölinjens Resestipendium
IF Åland Orientering
Ålandstidningens Bragdmedalj
Ida Zetterström
Motorsport
Internationella framgångar
Marcela Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft

2018

Viking Lines Resestipendium
Mariehamns Gymnastikförening
Gymnastik
Eckerölinjens Resestipendium
Jomala IK ungdomsfotboll
Fotboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Emma Lindman
Golf
Internationella framgångar
Rune Fagerström
Sportskytte
Internationella framgångar
Ove Lehto
Styrkelyft
Internationella framgångar
Marcela Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft

2017

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn Bowling
Eckerölinjens Resestipendium
VÅSC Innebandy
Innebandy
Ålandstidningens Bragdmedalj
Herrarnas Ö-spelslag
Volleyboll
Internationella framgångar
Stina Lindell
Styrkelyft
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Marcela Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Ove Lehto
Styrkelyft

2016

Viking Lines Resestipendium
Ålands Simförening
Simning
Eckerölinjens Resestipendium
IF Åland friidrott
Friidrott
Ålandstidningens Bragdmedalj
Stina Lindell
Styrkelyft
Roffe Lindqvist-priset
Pekka Lyyski
Fotboll
Internationella framgångar
Fredrik Fredlund
Motorsport
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Staffan Lindberg
Segling
Internationella framgångar
Marcela Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Ove Lehto
Styrkelyft

2015

Viking Lines Resestipendium
Ålands Motorklubb Motocross
Motorsport
Eckerölinjens Resestipendium
FC Åland Ungdomsfotboll
Fotboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Fredrik Fredlind
Motorsport
Roffe Lindqvist-priset
Per-Erik Wickström
Internationella framgångar
Fredrik Fredlund
Motorsport
Internationella framgångar
Marcela Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft

2014

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn ishockey
Ishockey
Eckerölinjens Resestipendium
Ålands Golfklubb ungdom
Ålandstidningens Bragdmedalj
IFK Mariehamn ishockey
Ishockey
Roffe Lindqvist-priset
Benita Gustavsson
Internationella framgångar
Ove Lehto
Styrkelyft
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Fredrik Fredlund
Motorsport
Fotbollens Guldbollar
Annica Sjölund
Fotboll
Fotbollens Guldbollar
Daniel Sjölund
Fotboll
Fotbollens Silverbollar
Thomas Mäkinen
Fotboll

2013

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn A-juniorer fotboll
Eckerölinjens Resestipendium
Lemlands IF
Ålandstidningens Bragdmedalj
Fredrik Fredlund
Motorsport
Roffe Lindqvist-priset
Dick Ekström
Internationella framgångar
Marcela Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Internationella framgångar
Team Fridolin
Segling

2012

Viking Lines Resestipendium
Mariehamns Gymnastikförening
Gymnastik
Eckerölinjens Resestipendium
Mariehamn Lawn-Tennisklubb
Tennis
Ålandstidningens Bragdmedalj
Fredrik Fredlund
Motorsport
Roffe Lindqvist-priset
Karl-Erik Smulter
Gymnastik
Fotbollens Guldbollar
Adelina Engman
Fotbollens Guldbollar
Daniel Sjölund
Fotbollens Silverbollar
Erik Lundberg
Fotbollens Silverbollar
Adelina Engman

2011

Ålandstidningens Bragdmedalj
Saana-Maria Sinisalo
Bågskytte
Roffe Lindqvist-priset
Torsten Wikstrand
Volleyboll
Fotbollens Guldbollar
Adelina Engman
Fotbollens Guldbollar
Daniel Sjölund
Fotbollens Silverbollar
Adelina Engman
Fotbollens Silverbollar
Johannes Nordström

2010

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn
Handboll
Eckerölinjens Resestipendium
Jomala IK Ungdomsvolley
Volleyboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Hanna Wiss
Friidrott
Fotbollens Guldbollar
Daniel Sjölund
Fotbollens Guldbollar
Annica Sjölund
Fotbollens Silverbollar
Johannes Nordström
Fotbollens Silverbollar
Maryette Karring

2009

Viking Lines Resestipendium
Mariehamn Lawn-Tennisklubb
Tennis
Eckerölinjens Resestipendium
IFK Mariehamn
Fotboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Åland United
Fotboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Åland United
Fotboll
Roffe Lindqvist-priset
Rune Karlsson
Fotbollens Guldbollar
Jani Lyyski
Fotbollens Guldbollar
Annica Sjölund
Fotbollens Silverbollar
Rebecca Björkvall
Fotbollens Silverbollar
Johannes Nordström

2008

Viking Lines Resestipendium
Åländska Segelsällskapet
Segling
Eckerölinjens Resestipendium
IFK Mariehamn
Ishockey
Ålandstidningens Bragdmedalj
Fredrik Fredlund
Motorsport
Roffe Lindqvist-priset
Rita Mattsson
Fotbollens Guldbollar
Jani Lyyski
Fotbollens Guldbollar
Emma Liljegren
Fotbollens Silverbollar
Johannes Nordström
Fotbollens Silverbollar
Julia Andersson

2007

Viking Lines Resestipendium
Ålands Sportskytteförening
Sportskytte
Eckerölinjens Resestipendium
Jomala IK
Fotboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Hanna Wiss
Friidrott
Roffe Lindqvist-priset
Allan Korpi
Fotbollens Guldbollar
Eveliina Kohvakka
Fotbollens Guldbollar
Mika Niskala
Fotbollens Silverbollar
Fredrik Appel
Fotbollens Silverbollar
Rebecca Björkvall

2006

Viking Lines Resestipendium
Ålands Golfklubb
Golf
Eckerölinjens Resestipendium
Mariehamns Gymnastikförening
Gymnastik
Ålandstidningens Bragdmedalj
Fredrik Fredlund
Motorsport
Fotbollens Guldbollar
Antti Kuismala
Fotbollens Guldbollar
Annica Sjölund
Fotbollens Silverbollar
André Karring
Fotbollens Silverbollar
Caroline Sjöblom

2005

Viking Lines Resestipendium
ÅID Simutskottet
Simning
Eckerölinjens Resestipendium
Jomala IK
Friidrott
Ålandstidningens Bragdmedalj
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Fotbollens Guldbollar
David Carlsson
Fotbollens Guldbollar
Ing-Marie Holmberg
Fotbollens Silverbollar
Petter Isaksson
Fotbollens Silverbollar
Mathilda Mörn

2004

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn
Fotboll
Eckerölinjens Resestipendium
Mariehamns Gymnastikförening
Gymnastik
Ålandstidningens Bragdmedalj
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Fotbollens Guldbollar
Daniel Ahnström
Fotbollens Guldbollar
Sarah Engblom
Fotbollens Silverbollar
Alexander Weckström
Fotbollens Silverbollar
Hanna Salmén

2003

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn
Fotboll
Eckerölinjens Resestipendium
IF Åland/IFK Mariehamn
Ishockey
Ålandstidningens Bragdmedalj
Sune Abrahamsson
Sportskytte
Fotbollens Guldbollar
Peter Sjölund
Fotbollens Guldbollar
Ing-Marie Holmberg
Fotbollens Silverbollar
Alexander Weckström
Fotbollens Silverbollar
Sarah Engblom

2002

Viking Lines Resestipendium
IF Finströmskamraterna
Fotboll
Eckerölinjens Resestipendium
IFK Mariehamn
Fotboll
Ålandstidningens Bragdmedalj
Kenneth Sandvik
Styrkelyft
Fotbollens Guldbollar
Mikael Sundström
Fotbollens Guldbollar
Marika Mörn
Fotbollens Silverbollar
Johan Gustafsson
Fotbollens Silverbollar
Jenny Snickars

2001

Viking Lines Resestipendium
IFK Mariehamn
Fotboll
Eckerölinjens Resestipendium
Mariehamns Seglarförening
Segling
Ålandstidningens Bragdmedalj
Ove Lehto
Styrkelyft
Fotbollens Guldbollar
Peter Lundberg
Fotbollens Guldbollar
Annica Sjölund
Fotbollens Silverbollar
André Hansell
Fotbollens Silverbollar
Petra Andersson